Régóta edzel, mégsem tapasztalsz jelentős változást? Vagy netán állandóan lesérülsz és fáj valamid? Ezekre érdemes odafigyelned ha rendszeresen sportolsz!
Nem melegítesz be…
Nem győzöm elégszer hangsúlyozni mennyire fontos felkészítenünk a testünket a terhelésre. A bemelegítésnek nagyon fontos szerepe van a sérülések megelőzésében. Az izmok és ízületek – habár egész nap mozgunk – nem képesek azonnal adaptálódni a gyors mozdulatokhoz, súlyok megemeléséhez. Bemelegítés során fokozódik az oxigénfelvétel, a szívverésed felgyorsul, és több oxigén jut az izomzatba. Az ízületi nedv termelődés is megindul bemelegítés során, nem utolsó sorban pedig egy alapos bemelegítés segít ráhangolódni mentálisan is az edzésre.
Nem megfelelő a terhelés…
Ahhoz, hogy az edzéseid hatékonyak legyenek, ki kell alakítani az optimális edzésterhelést, melynek hatására szuperkompenzáció alakul ki és az edzettséged javul, ezzel együtt pedig a testalkatod is változni fog. Ehhez jól kell megválasztani például a gyakorlatokhoz használt súlyokat; ha túl kevés nem fejlődsz, ha túl nagy lesérül(het)sz. Az izomzatnak pihenésre is szüksége van, ugyanis olyankor fejlődik igazán. A kettő tökéletes aránya eredményezi a sportteljesítményed fejlődését. Jó tanács, hogy amíg nem ismerted ki teljesen a tested működését, bízd magad szakképzett edzőre!
Nem figyelsz a helyes kivitelezésre…
A szabályos végrehajtás több okból is fontos; a gyakorlatok hatékonysága és a sérülésveszély elkerülése érdekében érdemes minden apró hibát kiküszöbölnöd. A legtöbb sérülés hátterében a nem megfelelő kivitelezés áll. Ha például guggolásnál fáj a derekad vagy a térded, biztosan rosszul csinálsz valamit. Érdemes tükör előtt edzened, ha pedig abszolút kezdő vagy, kérd ki egy megbízható tréner tanácsát!
Nem étkezel helyesen…
Töltheted minden szabadidődet a teremben, de ha alapvető diéta szabályokat nem tartod be, nem fogsz látványos átalakuláson keresztülmenni. Persze az edzettséged javulhat, az izomtömeged nőhet, de ha szeretnél egy picit szálkásabb vagy karcsúbb lenni, iktasd ki a rossz szénhidrátokat és telített zsírokat az étrendedből. Fogyassz megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjéket, rostokat. További diétás tippért böngészd át a blogot, illetve kísérd figyelemmel következő cikkeimet is!
Nem nyújtasz le…
A rendszeres edzések hatására az izomzat megrövidül, feszesebb lesz, és nyújtás nélkül nem áll vissza az eredeti állapotába. Ez a mozgástartomány csökkenésével, és a sérülésveszély megemelkedésével jár. Bemelegítés során dinamikus nyújtógyakorlatok érdemes alkalmazni (pl. terpeszülésben jobb-bal lábra, középre hajolgatni), de az edzés végi nyújtás során a statikus gyakorlatok ajánlottak (adott mozdulat kitartása rugómozgás nélkül). Megfelelő mennyiségű és minőségű nyújtással az izomregeneráció fokozható, a hajlékonyság fejleszthető. Nálam minden vendégemnek kötelező!!