Keresés
Close this search box.

5 érv a saját testsúlyos edzés mellett

A hatékony alakformáláshoz bőven elég kondiba járni és súlyokat emelgetni. Ismerős gondolat? Persze testünk formáláshoz a súlyzók és gépek elengedhetetlenek, hiszen segítségükkel célzottan az adott izomcsoportot tudjuk formálni. Az így kapott izom funkcionális használhatóságáról azonban már kevesebbet tudunk. Miért jobb a saját testsúlyos edzés a hagyományos gépi edzésnél?

Jelentősen növeli az erőszintet

Felejtsd el azt a tévhitet, hogy csak akkor lehetsz jó erőben ha nagy súlyokkal dolgozol. Persze dicséretes, ha mondjuk 90 kilóval guggolsz, de próbálj meg például súly nélkül egy lábbal pisztolyguggolást végrehajtani. Teljesen más izommunkát igényel a két feladat; a saját súlyos edzéstől nem csak erős leszel, de az állóképességed is nő. Mindazonáltal ha súlyzós edzéseidet funkcionális módszerrel is kiegészíted, az izmaid teljesen új impulzust kapnak, amely mind az izmok növekedéséhez, mint az erőnléti a fejlődéshez elengedhetetlen. Persze funkcionális edzéssel nem leszel testépítő, de hasznosabb és használhatóbb izomzatot nyersz vele.

Javítja a mozgáskoordinációt

A súlyok, különös tekintettel a kézi súlyzók megmozgatása általában 1-2 izom(csoport) bekapcsolódásával jár (kivételek ez alól az olyan komlex gyakorlatok, mint a guggolás vagy felhúzás), ha pedig gépeket használsz az egyet jelent a behatárolt mozgástartománnyal, melynél még kevesebb hangsúly fektetődik végtagjaid finommozgásának elsajátításához. Ez persze nem feltétlenül baj. Ami azonban pozitívum a saját testsúlyos edzésben az az, hogy a stabilizáló izmok (pl. törzsizmok) nagyobb terhelést kapnak. Az agy-izom kapcsolat kialakítása intenzívebb, megtanulhatod jobban koordinálni a mozgásod és ezáltal uralni a tested.

Több kalóriát éget

Az előző pontban kifejtett komplex izommunka miatt a saját testsúlyos tréning zsírégető faktora magasabb. Mivel több izom kapcsolódik be egy-egy gyakorlat végrehajtásában, értelemszerűen több energiára van szükség a kivitelezéshez. Egy sima francia rudas vagy kézisúlyzós karhajlítás-nyújtáshoz képest egy alsó madárfogásban szűken végrehajtott húzóckodásba bekapcsolódnak a hát és törzs izmai is. Kezdőként természetesen nem fog egyből menni, ezért először érdemes lehet a gyakorlatok excentrikus szakaszával kezdeni, vagyis a leengedő fázisban; konkrét húzóckodás helyett állj egy boxra/padra, fogd meg a rudat/kart, vedd fel a kiinduló helyzetet és próbáld meg lefelé fékezni a mozdulatot, magával a felhúzó szakasszal ne is foglalkozz. Ezt ismételd meg 8-10x.

Szabadban is végezhető

Ez az a mozgásforma, amelyhez nem kellenek gépek vagy súlyzók, de még bérletet sem kell sehova váltanod. Gondoljunk csak a street workoutra vagy a fegyencedzésre; elég hozzájuk egy-két rúd, pad vagy korlát, vagy csak a saját testünk. Ideális lehet közösségi szempontból is, hiszen jó alkalmat nyújt összejönni az edzőtársakkal.

Új kihívások elé állít

Az első rúd edzésemen alig bírtam felmászni a rúd tetejére, pár hét után azonban már könnyedén ment. Ehhez a mozgásformához is hozzá lehet szokni, de mindig van hova fejlődni. Rúd mellett szívből ajánlom a funkcionális köredzéseket is, heti 1 alkalommal én is járok. Nagyon komplex feladatokat végzünk időre, a pulzus pedig folyamatosan a zsírégető tartományban van, tehát az erőfejlesztés mellett alakformálásnak is tökéletes. Fontos szempontnak tartom a változatosságot, hiszen könnyen kiéghet, belefásulhat az ember még az örömet jelentő edzésekbe is.

Próbálj ki te is új mozgásformát!
Facebook
Twitter
LinkedIn

Kővágó Henrietta

Fitness - táplálkozás - rehabilitáció

Neked ajánlom...

Mi is az a fascia?

Izmaink azon kívül, hogy izomrostokból állnak és ínakkal tapadnak a csontokon, körbe vannak véve egy fehéres színű, vékony kötőszövetes hártyával, amit fasciának hívunk. A fasciának nagyon sokáig

Tovább olvasom »

A kerek fenék hátulütői

Egy manapság nagyon általános jelenségről szeretnék beszélni. Én csak úgy hívom TikTok fenék, ugyanis biztosra veszem, hogy innen inspirálódik a legtöbb tinilány amikor lejön a

Tovább olvasom »