Mindennapi munkám során rengetegszer találkozom a testformálással kapcsolatos tévhitekkel. Ez persze teljesen természetes, hiszen a táplálkozás szakterületei önmagukban is igen komplikáltak és sokrétűek. Sajnos azonban gyakorta hiszékenységünk és érzelmeink képezik a legnagyobb gátakat az áhított álomalak elérésében.
„Este hat után nem szabad enni!”
Ki találta ezt ki?!! A mai napig nem értem mi haszna lenne ennek a „módszernek”. Alapját természetesen azon rossz szokásunk adja, hogy munka után éhesen és fáradtan képesek vagyunk kifosztani az egész hűtőt. Az adekvát válasz erre az, hogy inkább semmit se együnk, ha fogyni szeretnénk? Természetesen nem. Csupán arra kell odafigyelni, hogy a tányérra valami könnyen emészthető, szénhidrátban szegény, ám fehérjében gazdagabb vacsora kerüljön, lefekvés előtt 2 órával körülbelül.
Egy szempontból lehet mégicsak érvényes a 6 uán nem evés. Még csak ismerkedem a témával, de léteznek az időszakos böjthöz kapcsolódó evési ablakok, melyek meghatározzák a nap hány órájában ehetünk. Fogyás szempontjából hatékony módszernek számít, illetve segít normalizálni a hormonszintet, tehát nagyban kedvez az egészségnek is. Igyekszem bővíteni az ismereteimet a témában és új cikket hozni Nektek!
„A fogyáshoz koplalni kell!”
A test raktározó üzemmódjának beindítója és a jojo-effektus legelső lépcsőfokát jelentő mozzanat az étel szinte totális megvonása. Nyilván ha kevesebbet eszünk értelemszerűen fogyunk, de ahhoz, hogy ez egészséges – és ne izomból, hanem zsírból való – testsúlycsökkenést jelentsen, ahhoz azért napi 2x nem árt enni. Persze nem mindegy, hogy mit! Böngéssz további cikkeim közt, hogy megtudd mely ételeket kellene előtérbe helyezned! Egyébként itt is beszélhetünk a böjtről, de csak annak ajánlom a módszert aki szakavatott a témában, illetve a szervezetének nem okoz ezzel kárt.
„Ami diétás, az nem finom.”
Jóllakottságunkat legfőképp a lassan felszívódó szénhidrátoknak és rostoknak köszönhetjük, ezért egy megfelelő egészséges és diétás étrendben épp ezeket a tápanyagokat kell előtérbe helyezni. A legtöbbek által kedvelt és fogyasztott élelmiszerek (pl. gyorséttermi ételek, pékáruk, szendvicsek) azonban egyszerű és gyorsan hasznosuló szénhidrátokat tartalmaznak és hiába állítjuk, hogy laktatóak, a legtöbbször ezt adalékoknak és ízfokozóknak köszönhetjük. Teljes kiőrlésű gabonákból és még a legszimplább zöldségekből is isteni fogásokat készíthetünk egy kis kreativitással. Nem kell tehát arra fogni a félreevést, hogy a diétás ételek nem jó ízűek.
„A zsírégetők diéta nélkül is hatékonyak!”
Miért választanánk a hosszabb és nehezebb utat, ha elég csupán pár bogyót bekapnunk, és le is olvadnak a kilók? Sajnos a valóságban nem így működik, de szerintem ezzel te is tisztában vagy, csak nem akarod bevallani magadnak. A legtöbb zsírégető olyan növényi kivonatokat tartalmaz, melyek a vércukorszint- ezzel pedig az étvágyérzet stabilizálásában játszanak fontos szerepet, valamint az anyagcserét javítják (nem, az anyagcsere nem azt jelenti, hogy hányszor mész wc-re, hanem sejtszintű metabolizmust takar, azaz a sejtek energianyerő folyamatait értjük alatta!) Ahhoz, hogy látható eredmények jelentkezzenek, szintén diétázni és sportolni kell.
L-karnitin avagy zsírégetés varázsszóra.
Hiába javaslom a hozzám fordulóknak hogy tájékozódjanak többet, sajnos számtalan félrevezető tartalommal lehet találkozni, ha bepötyögjük a Google keresőjébe a karnitin szócskát. Az l-karnitin egy olyan húsokban és zöldségekben is fellelhető aminosav, amely képes közvetlenül az izomzatot energizálni és mivel alkalmazásával intenzívebben tudunk edzeni, így több kalóriát égetünk. Egyébként segíti az izomregenerációt, valamint védi a szívet és az ereket. Ami viszont a legfontosabb, hogy mozgás és diéta nélkül semmit sem fogunk érzékelni a jótékony hatásaiból, hiába isszuk/esszük tonnaszámra. Önmagában tehát hatástalan, és még csak nem is csodaszer.